(Video) Conferința internațională IOTA a ajuns la final

12 Ianuarie 2019
Arhiepiscopia Iașilor
Autor: Alex Atudori

Sâmbătă, 12 ianuarie, la Iași s-a desfășurat ultima etapă a lucrărilor Conferinței inaugurale a Asociației Teologice Ortodoxe Internaționale (IOTA). Participanții la sesiuni au prezentat în continuare un număr mare de lucrări științifice din domeniul teologic, expuse pe parcursul a peste 30 de sesiuni.Printre temele discutate în această ultimă zi s-au numărat provocările în educația seminaristică contemporană, asceza și monasticismul ortodox, relația dintre știință și religie, relațiile teologice internaționale, ortodoxia românească ș.a.

Ceremonia de închidere a Conferinţei inaugurale IOTA 2019 a avut loc în Sala „Iustin Moisescu” a Ansamblului Mitropolitan Iaşi, unde prof. dr. Paul Gavrilyuk, membru fondator al IOTA, a adresat un cuvânt de încheiere.

Duminică, 13 ianuarie, participanții la IOTA 2019 vor merge într-un pelerinaj la mai multe mănăstiri din Moldova și Bucovina, între care mănăstirile Neamț, Voroneț și Humor.