Simpozionul „Hristos - Calea, Adevărul şi Viaţa“, ediţia a XXI-a

Arhiepiscopia Iașilor Decembrie 12, 2017   Autor: Constantin Ciofu

Tema din acest an a fost „Mărturisitori ai credinţei ieri, azi şi mâine“, fiind dedicată Anului omagial al apărătorilor Ortodoxiei în timpul comunismului în Patriarhia Română. În zilele de 4 şi 5 decembrie 2017, în Biserica „Adormirea Maicii Domnului“ - Galata a avut loc conferinţa „Mărturisirea credinţei prin faptele iubirii de oameni“, la care au participat profesori şi elevi de la Şcoala „Ion Simionescu“ din Iaşi. Joi, 7 decembrie 2017, a avut loc vernisajul expoziţiei „Dialog cu sacrul“, ediţia a VII-a, prezentată de prof. univ. dr. Petru Bejan de la Universitatea „Alexandru Ioan Cuza“ din Iaşi, urmată de o masă rotundă la care a participat şi compozitorul Viorel Munteanu. Duminică, 10 decembrie 2017, a avut loc conferinţa „Mărturisitori ai credinţei ieri, azi şi mâine“, în Biserica „Adormirea Maicii Domnului“.